Nieodzowną częścią wszystkich domów jest warstwa termoizolacyjna. Znaleźć ją można nie tylko w nowych budynkach – stare budynki często są uzupełniane o tę część, jeśli nie posiadały jej wcześniej. Istnieje kilka materiałów, które mogą stanowić termoizolację – szczególnie w dawnych czasach największą popularnością i najlepszymi parametrami cieszyła się wełna mineralna. Dzisiaj wciąż jest ona używana, jednak na rynku pojawiły się nowe możliwości, których właściwości sprawiają, że są w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem niż wełna. Jedną z nich są płytki PIR. Dowiedz się, czym one się charakteryzują i dlaczego warto postawić właśnie na nie!
Z czego zbudowane są płyty PIR?
Płyty PIR to nowoczesne rozwiązanie w świecie materiałów termoizolacyjnych. Dokładniej mówiąc są to płytki poliizocyjanuratowe – z ich nazwy wywnioskować można, że jest to pochodna pianki poliuretanowej. W istocie płytki PIR są utwardzoną pianką, dzięki czemu wyróżniają się bardzo dobrym współczynnikiem lambda, wynoszącym około 0,024 W/mK. Płytki te dostępne są na stronie https://kim24.pl/.
Jakie są korzyści płyt PIR?
Najważniejszą korzyścią, którą oferują płytki PIR, jest właśnie dobry współczynnik lambda. Przekłada się on na znaczące oszczędności dla właściciela domu, ponieważ ciepło, które wytwarzane jest w domu, nie ucieka przez ściany czy dach, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo nagrzewać przestrzeni. Na uwagę zasługuje również zachowanie płyt PIR podczas kontaktu z ogniem – konstrukcja pozostanie nienaruszona, jeśli temperatura nie dojdzie do 300 stopni Celsjusza, a następnie na powierzchni płytek stworzy się powłoka węglowa, która będzie hamować ogień przed dalszym rozprzestrzenianiem się. Charakterystyka płytek PIR daje mieszkańcom więcej czasu na reakcje w przypadku pożaru. Jednocześnie warto zauważyć, że płytki te wyróżniają się małą wagą, co w praktyce oznacza, że nie wpływają na stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Z tego powodu płyty PIR świetnie nadadzą się nie tylko w nowych budynkach, ale również tych, które zostały wybudowane już jakiś czas temu, jednak nie zostały wówczas ocieplone m.in. z powodu braku przepisów nakazujących zamontowanie odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej. Konstrukcja starszych budynków może już odczuwać wpływ upływającego czasu, dlatego lekkie płytki będą idealnym rozwiązaniem, które tej konstrukcji nie obciąży. Dodatkowo płyty, w przeciwieństwie do wełny mineralnej, nie stanowią dobrego środowiska dla kun, myszy oraz innych stworzeń. Również grzyby oraz pleśń nie będą stanowić żadnego zagrożenia, ponieważ dla nich także płyty PIR nie stanowią odpowiedniego otoczenia do rozprzestrzeniania się.